WTR'ye Hoşgeldin Ziyaretçi

Kayıt olarak forumumuzdan dosya indirebilir,bilgi sahibi olabilir,daha iyi bir şekilde yararlanabilirsin. Ve kendi krallığına hükmedebilirsin. Warband Türkiye

Şimdi kayıt ol
  • Türkiye'nin ilk ve tek (Bağımsız) Warband forumuna hoşgeldiniz! Sizde bize katılıp üye olabilir hesabınız varsa giriş yapabilirsiniz.

Atatürk Kimdir?

Deimos

Grafiker
278
23 Ocak 2019
Bursa
1b34fe7ca1f78eb49348e37de568b00d.pngSelamlar dostlar Bu gün sizlere Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Türkleri medeniyete taşıyan adam, babamız dediğimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün kim olduğunu anlatacağım.

Bu yeni konu başlığında ilk açtığım konum Atatürk hakkında olmalı diye düşündüm. Çok vakit kaybetmeden Hemen kısa biyografisini yazmaya geçeyim.


Atatürk Biyografisi:

1881de Zübeyde hanım ve Ali Rıza Efendi'nin çocuğu olarak dünyaya Selanikte gözlerini açmıştır. Çalışkan bir çocuk olan Mustafa, Sırasıyla, Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisi’ne gitti.

1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken karışıklıkları önlemek için adaşı olan matematik öğretmeni tarafından adına “Kemal” ilave edilerek Mustafa Kemaladını aldı.

1.Dünya savaşında Osmanlı Devleti yenik düşünce Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. İşgal altında kalan yurdu ve bir kurtuluş bekleyen halkı gören Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919 da samsuna çıkarak Milli Mücadeleyi resmen başlatmıştır.

Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından Türklerin babası anlamına gelen “Atatürk” soyadı verildi. Atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılâplar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de saat 09:05'te Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu.

Azmi, Zekası, Cesareti ve yenilikçi fikirleri ile Tarihe adını altın harfler ile yazdıran Muhteşem bir lider olan Mustafa Kemal Atatürkü saygı ve özlemle anıyoruz.


images (21).jpeg
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst